či kdekoliv jinde ve veřejném prostoru?

Při předsudečných útocích obecně platí:
- Pokud útočník napadá oběť slovně, můžeš se oběti slovně zastat.
- Pokud je situace nebezpečná (např. útočník má zbraň nebo útočí fyzicky), okamžitě vytoč 158 a přivolej Policii ČR. V telefonu je možné mít uloženou zrychlenou volbu.
- S útočníkem nediskutuj a nepřibližuj se k němu
- Neohrož svým jednáním sebe a ani ostatní.
- Pokud při útoku nezasáhneš z jakéhokoliv důvodu, nejde o zbabělost ani o tvé selhání. Oběti můžeš pomoci i po útoku!
Nesmíme náš společný veřejný prostor přenechat haterům a jejich šíření nenávisti!
Máš s sebou Hate killer 3000, známý pod civilním označením mobil?
Staň se skrytým reportérem situace.
Udělej zvukový záznam nebo natoč video, hlavně nenápadně. Pokud dáš mobil před hatera – útočníka, může ho to vyprovokovat a situaci zhoršit. Natáčej jak fyzické útoky, tak útoky verbální. Ty jsou častější a mnohdy přehlížené. Jako například tento: „Vypadněte odsud cikáni špinaví“
Tvůj záznam může sloužit jako důkaz.
Záznam ani video nezveřejňuj bez souhlasu oběti na sociálních sítích. Můžeš se vystavit osobnostní žalobě proti Tobě. To, co jsi zažil, můžeš popsat na svém Facebookovém nebo Instagramovém profilu. Zároveň mysli na to, že zveřejněním může začít případné vyšetřování Policií ČR nebo vyvolání zájmu novinářů. To jsou věci, které mohou ovlivnit významně život napadeného a napadený si to nemusí z různých důvodů přát. Událost můžeš nahlásit (i anonymně) organizaci In IUSTITIA, která sleduje tyto útoky a vydává o nich zprávu. Když o těchto věcech nemluvíme veřejně, vytváří to zdání, že se u nás nic takového neděje.
Nemáš s sebou mobil? Nevadí.
Během útoku můžeš:
- napadeného oslovit. Začni si s ním povídat na jiné téma a odveď jeho pozornost. Pokud situaci vyhodnotíš jako nebezpečnou, prostor útoku nejlépe i s napadeným opusť.
- napadenému navrhnout, aby s Tebou opustil místo útoku a došel s Tebou do bezpečného prostoru, např. společně odejít z dopravního prostředku, společně přejít do jiného vagonu.
- oslovit další konkrétní osoby („Vy pane v zeleném triku“) a požádat je o pomoc nebo o přivolání pomoci, např. oslovit řidiče dopravního prostředku.
Po útoku můžeš:
- napadenému vyjádřit podporu, například mu říct, že je Ti ti líto, že zažil takový útok a že není každý takový blbec/hulvát.
- napadenému nabídnout pomoc. Pomoc může mít mnoho forem, např. přivolání Policie ČR, doprovodu do bezpečného prostředí, přivolání blízké osoby, předání kontaktu na poradnu Justýna.
- pomoci při jednání s Policií – sděl a popiš vše, co jsi viděl/a, případně poskytni nahrané důkazy.
- nahlásit (i anonymně) útok do ohlašovacího formuláře In IUSTITIA. Tato organizace monitoruje stav předsudečných útoků na území ČR. To může v budoucnu sloužit jako doklad toho, co se v České republice děje, ale i jako poklad ke změnám zákonů.
- Máte specifickou otázku nebo si nevíte s něčím rady? Neváhejte se obrátit na poradnu Justýna.